Skip to content

Media

Hodonínská těžařská společnost MND bude spolupracovat s ukrajinským státním podnikem Naftogaz na geologickém průzkumu a těžbě ropy a plynu na západě Ukrajiny. Memorandum o porozumění a možné spolupráci firmy podepsaly minulý týden v Praze za účasti zástupců ukrajinského velvyslanectví. V tiskové zprávě to napsala mluvčí společnosti MND Dana Dvořáková.

Válka na Ukrajině trvá už víc než pět měsíců. Jednou z věcí, kterou nám dovolila kriticky nahlédnout, je zdánlivě nekonečná závislost na ruských surovinách, zejména plynu a ropě, od kterých se teď západní země snaží zoufale odstřihnout, aby potrestaly Rusko za to, že poslalo na Ukrajince tanky. Podnikatel a prezident nově vzniklé Ukrajinsko-české obchodní komory Petr Krogman se ale domnívá, že porážka Ruska není možná, aniž je přestaneme ekonomicky podporovat. Pouze děla podle něj Ukrajincům válku nevyhrají, je potřeba dát do pohybu ekonomiku.

Na Ukrajině působí či mají zájem působit i další firmy. Do nově vzniklé Ukrajinsko-české obchodní komory se jich už přihlásily desítky. Ravak zaměstnává ve své továrně na Ukrajině dvě stovky lidí. Působí tam automobilka Tatra, technologická ICE Industrial Services ze skupiny MTX miliardáře Petra Otavy, která dělá 3D tisk z betonu, výrobce zdravotnického materiálu Batist. Zájem má MND miliardáře Karla Komárka, nechybí i ukrajinofilové z Pale Fire Capital. Český stát firmám průnik na Ukrajinu moc neulehčuje, protože státní agentury EGAP a Česká exportní banka od začátku války přerušily styky s Ukrajinou (i Ruskem).

Česko se řízení schůzek unijních zemí ujme už za týden a řešení následků války si stanovilo jako svou hlavní prioritu. Hosté pořadu: Viktor Daněk, bruselský zpravodaj Českého rozhlasuPetr Krogman, Agromino, podnikatel v zemědělství na Ukrajině a prezident Ukrajinsko-české obchodní komory. Radomil Doležal, generální ředitel agentury Czech TradeDavid Stulík, seniorní analytik bezpečnostního centra think-tanku Evropské hodnoty