Další česká podnikatelská mise na Ukrajině a příležitosti pro české firmy – rozhovor Petra Krogmana pro Český rozhlas Plus

Petr Krogman, podnikatel a předseda Ukrajinsko-české obchodní komory (UKRCHAM), v rozhovoru pro Český rozhlas Plus komentoval nejen možné dopady zvýšení dovozních cel na zemědělské produkty z Ukrajiny, ale také upozornil na příležitosti, které se českým firmám v současnosti na Ukrajině otevírají:
„Ukrajinu by zavedení cel určitě poškodilo, ale fatální to nebude. Naštěstí už není ve vývozu úplně závislá na Evropské unii, protože se jí podařilo vyhnat Rusy ze západní části Černého moře. Díky tomu může vyvážet přes moře do Asie a Afriky jak zemědělskou produkci, tak třeba i suroviny. To je její bezpečnostní pojistka.“
Na otázku o aktuálním stavu ukrajinského zemědělství Krogman odpověděl:
„Na západě Ukrajiny funguje vše víceméně bez problémů. Ale v přifrontových oblastech, které nesou největší zátěž ruského tlaku, jsou vyšší náklady, a naopak nižší ceny produkce. Z cen je totiž odečtena logistika za delší dopravu zboží z východu Ukrajiny.“
Na Ukrajinu míří česká podnikatelská mise a je to už po několikáté. Jak moc jsou potenciální zakázky ovlivněny těmi nejasnými jednáními o míru nebo o konci války?
„Některé podniky čekají na příměří. Takže pokud dojde k nějakému zklidnění, vzroste zájem o Ukrajinu a podniky, které se nerozhodly do teď, budou chtít naskočit do toho rozjetého vlaku. Ale musím říct, že na většině území Ukrajiny, kam nedoléhá ruská agrese, ekonomika běží normálně, staví se, země se rozvíjí, a to bude pokračovat – i když Rusko nedá pokoj.“
Jaké jsou šance českých firem získat zakázky na Ukrajině? Uchází se o to řada Evropských zemí.
„Máme lepší než průměrné šance. Díky tomu, že jsme součástí EU, která má stejně jako Česko, na Ukrajině dobré jméno.“
Z jakého důvodu? Je to tím, jakým způsobem se staví Česko a česká vláda k válce na Ukrajině, nebo i třeba muniční iniciativou, kterou Česko organizuje?
„Samozřejmě Ukrajinci vědí, kdo jim pomáhá a hraje to roli při rozhodování ať už na vládní úrovni nebo mezi podniky i lidmi. Jasně cítíte, že když jste z Česka, tak máte okamžitě plus. A navíc, 50 % slov v češtině a ukrajinštině je stejných. Voda, ruka, den, slunce… to se řekne úplně stejně. O tom se může Němců nebo Francouzům jenom zdát.“