Rejstřík škod způsobených ruskou agresí: otevření nových kategorií žádostí pro poškozené

Rejstřík škod způsobených agresí Ruské federace proti Ukrajině (RD4U) pokračuje ve své činnosti a dále rozšiřuje možnosti pro podávání žádostí. Tento nástroj slouží k evidenci žádostí o náhradu škod, ztrát a újmy způsobených válkou, uchovává důkazy a posuzuje přípustnost žádostí – neprovádí však samotné výplaty kompenzací.
Dne 15. května 2025 Rejstřík oznámil otevření nové kategorie A3.2 – Poškození nebo zničení nebytové nemovitosti. Tato kategorie je určena pro fyzické osoby, jejichž nemovitosti byly poškozeny nebo zničeny, pokud nebyly určeny k bydlení. Zahrnuje mimo jiné garáže, parkovací místa, kancelářské, skladové nebo technické prostory a další nebytové objekty.
Žadatelé mohou podat žádost o náhradu:
hodnoty zničeného majetku,
nákladů na opravu/obnovu poškozeného majetku.
K podání žádosti musí vlastníci doložit důkazy o vlastnickém právu, které je obvykle možné získat ze Státního rejstříku vlastnických práv k nemovitostem, a dále i podpůrné materiály týkající se okolností poškození a výše způsobené škody, pokud je mají k dispozici.
Od 19. března 2025 byl seznam kategorií žádostí významně rozšířen. K již dříve otevřeným kategoriím – A3.1 (poškození nebo zničení obytné nemovitosti, otevřeno od 2. dubna 2024), A2.1 (úmrtí blízkého člena rodiny) a A2.2 (nezvěstnost blízkého člena rodiny, otevřeny v lednu a březnu 2025) – přibylo dalších šest kategorií, které se týkají nejzávažnějších a nejtraumatičtějších důsledků války:
A1.1 – Vynucené vnitřní vysídlení
A2.3 – Těžké tělesné ublížení
A2.4 – Sexuální násilí
A2.5 – Mučení a nelidské zacházení
A2.6 – Nezákonné zbavení svobody
A2.7 – Nucená práce nebo služba
Připomínáme, že Rejstřík přijímá žádosti týkající se škod způsobených od 24. února 2022 na území Ukrajiny v jejích mezinárodně uznaných hranicích, včetně teritoriálních vod, a to v důsledku mezinárodně protiprávních činů Ruské federace na Ukrajině nebo proti Ukrajině. Přednost mají žádosti od osob, které byly válkou postiženy nejvíce, a žádosti týkající se objektů kritické infrastruktury Ukrajiny.
Žádosti mohou podávat fyzické a právnické osoby, stejně jako stát Ukrajina. Fyzické osoby mohou žádost podat samostatně nebo prostřednictvím zástupce, zatímco právnické osoby a stát Ukrajina musí žádost podávat výhradně prostřednictvím zástupce. V těchto případech musí být zástupce řádně zaregistrován v Jednotném portálu státních služeb „Dija“ a být určen žadatelem prostřednictvím tohoto portálu.
Podávání žádostí probíhá výhradně v ukrajinštině prostřednictvím webového portálu nebo mobilní aplikace „Dija“ a je zcela bezplatné. Do budoucna se plánuje rozšíření funkcionality i pro podávání žádostí v angličtině a pro občany jiných zemí.
Pro každou kategorii žádostí je připraven samostatný formulář s jasným seznamem požadovaných důkazů. Žadatelé musí poskytnout osobní údaje pro účely identifikace a dokumentární důkazy o uváděné škodě, ztrátě nebo újmě, včetně popisu událostí, místa a času jejich výskytu a jejich příčiny. V současnosti nejsou stanoveny žádné lhůty pro podání žádosti.
Systém „Dija“ informuje žadatele o stavu jejich žádosti, včetně oznámení o přijetí rozhodnutí. Všechny žádosti zůstávají v Rejstříku až do vytvoření mezinárodního mechanismu kompenzací, který je aktuálně ve fázi přípravy.
Je důležité zdůraznit, že Rejstřík neřeší samotné kompenzace a nevyplácí finanční náhrady. Jeho hlavním cílem je sběr a uchovávání žádostí a důkazů, které mohou být využity v rámci budoucího mezinárodního kompenzačního mechanismu. Po jeho vytvoření bude činnost Rejstříku pokračovat v rámci nové struktury. Všechny dříve podané žádosti budou zachovány a zohledněny v rámci dalšího procesu odškodňování.
Text článku byl připraven členem UKRCHAM – PETERKA & PARTNERS