Přeskočit na obsah

Parlament Ukrajiny přijal zákon o pojištění investic proti vojenským a politickým rizikům

Dne 22. listopadu Parlament ukrajiny schválil návrh zákon o pojištění investic proti válečnému riziku prostřednictvím Vývozní a úvěrové agentury. Za příslušný návrh zákona č. 9015 hlasovalo 242 poslanců.

Podle vysvětlujícího dokumentu se navrhuje změnit současný zákon “O finančních mechanismech podpory vývozní činnosti” a odstranit mezery omezující možnost pojištění domácích investic Vývozní a úvěrovou agenturou, včetně podniků působících ve válečných zónách a v místech poválečné obnovy. Pokud budou dokumenty schváleny a nezbytné normativní akty schválí Vláda Ukrajinyt a Národní banka, ukrajinský investor bude moci přímo kontaktovat Vývozní a úvěrovou agenturu, jednu z bank nebo pojišťovací společnosti spolupracujících s Vývozní a úvěrovou agenturou, a sjednat odpovídající pojištění.

Očekává se, že schválení zákona zajistí podporu ekonomické činnosti v Ukrajině, posílí průmyslový sektor a vytvoří nová pracovní místa, čímž naplní rozpočty na všech úrovních daněmi.

Za prvních deset měsíců roku 2023 podpořila Vývozní a úvěrová agentura export ve výši 4,99 miliardy hřiven a pojištění financování ve výši 800,4 milionů hřiven, které banky poskytly ukrajinským exportérům na realizaci smluv.

Od spuštění programu podpory exportérů v červnu 2022 tyto ukazatele činí 8,18 miliardy hřiven a 1 miliardu hřiven odpovídajícím způsobem.

Zákon vstoupí v platnost 1. ledna 2024.

Zdroje: eca.gov.ua itd.rada.gov.ua

 
Parlament Ukrajiny přijal zákon o pojištění investic proti vojenským a politickým rizikům

Setkání členů Ukrajinsko-české obchodní komory

Přečtěte si také