Přeskočit na obsah

Media

Petr Krumphanzl, Petr Krogman, Tomáš Kopečný, Jan Lipavský a moderátor Martin Ehl diskutovali v rámci Fóra HN o budoucnosti Ukrajiny. EGAP jako státní instituce by měl přihlížet k bezpečnostním zájmům České republiky a bezpečnostním zájmem Česka je to, že bude existovat Ukrajina jako náš štít vůči Rusku, a přihlédnout k tomu, že ne všechny akce budou ziskové,“ míní Krogman.

Ukrajinsko-česká obchodní komora (Ukrcham) posiluje své vedení. Od počátku dubna ji bude řídit Petr Krumphanzl, který má zkušenosti s prací pro vlády v bankovním byznysu. Pro ukrajinskou vládu spravoval znárodněnou PrivatBank – největší finanční ústav v zemi s 20 tisíci zaměstnanci, pro rakouskou vládu čistil zkrachovalou hypoteční banku a v Česku byl u přechodu vlastnictví Expobank z ruských do českých rukou.

V podcastu Business Club E15 odpovídal Petr Krogman, majitel zemědělského podniku Agromino a prezident Ukrajinsko-české obchodní komory:

  • Čas 0:00 – 17:18 Zemědělství a ekonomické rozdíly mezi východem a západem Ukrajiny
  • Čas 17:18 – 26:35 Ukrcham a obnova Ukrajiny

Petr Krogman, předseda prezidia UKRCHAM, v pořadu Studio ČT24 citoval výše uvedená slova prezidenta Zelenského jako vzkaz i českým podnikům, aby na Ukrajinu šly nyní. Ke komoře Ukrcham, uvedl, že roste velmi rychle a je to možnost, jak získat zkušenosti od firem, které už na Ukrajině působí. Mnoho jejích členů například začalo spolupracovat i mezi sebou či sdílet dopravu z Ukrajiny. (čas od 15:15 hod., resp. 11:30 min. záznamu)

O invazi se dozvěděl loni 24. února ve čtyři hodiny ráno telefonátem od svého českého kolegy z Charkova. V květnu 2022 se podílel na založení Ukrajinsko-české obchodní komory (UKRCHAM), kterou stále vede.

Prezident Ukrajinsko-české obchodní komory Petr Krogman: “Firmy musí samy ukázat, že chtějí na Ukrajinu jít. Je dobré, aby si to nyní zkusily, založili si tam dceřinou společnost, aby si osahaly, jaké je to řídit podnik ob jednu zemi od nás při trochu delší logistice. Potom budou připravené, když získají větší zakázku třeba od města Kyjev na výstavbu, požádat si fungující českou exportní agenturu o pojištění úvěru.”

Jestli se nějaká česká firma chce podílet na obnově Ukrajiny, ať nečeká. Když takovou radu posílá prezident Ukrajinsko‑české obchodní komory, není důvod ho neposlouchat. „Podnikatel může největší kapitál vydělat, když investuje na perspektivním trhu na nejnižší úrovni cen. Když všichni ostatní ještě čekají a účastní se spousty seminářů o možné rekonstrukci,“ říká v rozhovoru s týdeníkem Ekonom Petr Krogman, majitel společnosti Agromino.

Hodonínská těžařská společnost MND bude spolupracovat s ukrajinským státním podnikem Naftogaz na geologickém průzkumu a těžbě ropy a plynu na západě Ukrajiny. Memorandum o porozumění a možné spolupráci firmy podepsaly minulý týden v Praze za účasti zástupců ukrajinského velvyslanectví. V tiskové zprávě to napsala mluvčí společnosti MND Dana Dvořáková.

Válka na Ukrajině trvá už víc než pět měsíců. Jednou z věcí, kterou nám dovolila kriticky nahlédnout, je zdánlivě nekonečná závislost na ruských surovinách, zejména plynu a ropě, od kterých se teď západní země snaží zoufale odstřihnout, aby potrestaly Rusko za to, že poslalo na Ukrajince tanky. Podnikatel a prezident nově vzniklé Ukrajinsko-české obchodní komory Petr Krogman se ale domnívá, že porážka Ruska není možná, aniž je přestaneme ekonomicky podporovat. Pouze děla podle něj Ukrajincům válku nevyhrají, je potřeba dát do pohybu ekonomiku.

Na Ukrajině působí nebo mají zájem působit i další společnosti. Do nově vzniklé Ukrajinsko-české obchodní komory se již přihlásily desítky. Ravak zaměstnává ve své továrně na Ukrajině dvě stě lidí. Tatra automobilka, technologická ICE Industrial Services ze skupi MTX miliardáře Petra Otavy, který vyrábí 3D tisk z betonu, výrobce zdravotnického materiálu Batist. Zájem má miliardář MND Karl Komárka a také Ukrainophilové z Pale Fire Capital. Český státní podnik přínik na Ukrajině není příliš jednoduchý, protože státní agentury EGAP a Česká exportní banka od počátku války přerušily styky s Ukrajinou (a Ruskem).

Česko se řízení schůzek unijních zemí ujme už za týden a řešení následků války si stanovilo jako svou hlavní prioritu. Hosté pořadu: Viktor Daněk, bruselský zpravodaj Českého rozhlasuPetr Krogman, Agromino, podnikatel v zemědělství na Ukrajině a prezident Ukrajinsko-české obchodní komory. Radomil Doležal, generální ředitel agentury Czech TradeDavid Stulík, seniorní analytik bezpečnostního centra think-tanku Evropské hodnoty

Mezi členy nové komory jsou už nyní například finanční skupina ING, poradenská společnost EY, český výrobce vybavení koupelen Ravak nebo společnost Agromino. V obnovení a budování infrastruktury na Ukrajině po konci konfliktu země počítá s aktivní účastí českých podnikatelů. „Právě komora, podle mého názoru, zde sehraje klíčovou roli,“ řekl velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis.