Přeskočit na obsah

Logistika – současné výzvy a trendy: Ukrajina, Česká republika, Evropa

10. června se v prostorech Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR uskutečnil seminář na téma logistiky.

Členové UKRCHAM a společnosti podnikající v oblasti logistiky, prezentovali své zkušenosti a možná logistická řešení pro Ukrajinu v kontextu války.

Přeprava nákladu z/a na Ukrajinu silniční dopravou byla nejvýznamnější před ruskou invazí v únoru r. 2022.

Dnes je silniční doprava ovlivněna navýšením cen, blokádou hraničních přechodů a jejich nízkou propustností, bezpečnostními riziky a změnami legislativy, které jsou způsobené válkou. Současně se snížil i počet řidičů.

Přednášející Vít Mikolášik, Róbert Libák (ČD Cargo), Luboš Fronk (Interport Terminal Košice), Tomáš Coufal a Jana Tomášová (JUSDA Europe), představili účastníkům semináře převahy železničního spojení mezi Ukrajinou a světem.

Andrii Artemenko a Yuliia Androsova z Nova Post v České republice představili možnosti přepravy zboží nejen pro velké podniky, ale i pro ukrajinské spotřebitele. Ti čítají minimálně 30 milionů zákazníků, kteří podle analytické společnosti GFK za poslední rok zvýšili své nákupy v zahraničních internetových obchodech o 40 %.

Hlavní myšlenkou, na které se shodli všichni řečníci, bylo to, že navzdory válce je již nyní nutné zajistit stabilní spojení s Ukrajinou.

Prezentace ke stažení

EGAP zvyšuje exportní pojištění na Ukrajinu na 5 milionů eur.​