Přeskočit na obsah

Akce UKRCHAM 24.8.2022.

Ukrajinsko-česká obchodní komora (Ukrcham) spolu s Hospodářskými novinami uspořádala 24. srpna na Žofíně večer ke Dni nezávislosti Ukrajiny. Večer zahájili Petr Fiala, předseda vlády České republiky, Vitalyj Usatyj, chargé d´affaires Velvyslanectví Ukrajiny v Praze a Petr Pavel, armádní generál a nejvyšší důstojník NATO ve výslužbě. Moderátoři večera Petr Krogman, předseda Ukrcham, Jaroslav Mašek, šéfredaktor HN a Vladislav Bondarevsky, ředitel Ukrcham deklarovali, že hlavním cílem večera je poděkovat všem, kteří pomáhali a pomáhají Ukrajině. Jednalo se o první společenskou akci Ukrcham od jejího založení v květnu 2022 a více než 220 hostů z českého i ukrajinského byznysu i politiky mělo příležitost zatím největšího setkání zaměřeného na rozvoj vzájemných vztahů, obnovu Ukrajiny a současných obchodních příležitostí.

Následovaly dva diskuzní panely, ve kterých nejprve čeští a poté ukrajinští podnikatelé popsali své zkušenosti s podnikáním na Ukrajině a jak se jim daří rozvíjet v dnešní době jejich ukrajinský byznys. V českém panelu se zúčastnili Richard Benda (Enkom), Michaela Macharik (Time & Space) a Jana Hamršmídová (MND). Diskutující poukázali např. na bohatost přírodních zdrojů, poloviční ceny energií a zhruba třetinovou cenu práce na Ukrajině.

V panelu ukrajinských podnikatelů vystoupili Viacheslav Klymov (Novaposhta), Stepura Alexandr (Karbon) a Olexandr Konotopsky (Ajax systems).

Mezi uvedenými panely představil Slava Banik, ředitel rozvoje elektronických služeb Ministerstva digitalizace, aplikaci DIIA, díky které má 18 milionů ukrajinských uživatelů v jedné mobilní aplikaci pas, řidičský průkaz či očkovací certifikáty. Fyzické osoby přes ní mohou platit daně, pokuty za jízdu autem či exekuce a stejně tak mohou přes aplikaci hlasovat.

Součástí večera byla tichá aukce originálních archů poštovních známek Ukrpošty a obrazů ukrajinských umělců ve prospěch velvyslanectví Ukrajiny. Díky večeru na Žofíně bylo na účet velvyslanectví vybráno přes 560 tis. Kč.

Celý text projevu Předsedy vlády ČR P. Fialy a chargé d’affaires (a.i.) Ukrajiny v ČR V. Usatého můžete přečíst zde: Projev P. Fiala , Projev V. Usatyj